preskoči na sadržaj

Osnovna škola SPINUT

Vijesti

Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti: Intervju s znanstvenicama

Autor: Meri Rajčić, 13. 2. 2024.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti, učenice sedmih i osmih razreda naše škole,  koje sudjeluju  u eTwinning projektu “Djevojčice u STEM-u” pod mentorstvom profesorica Ivane Pavković i Nine Stričević,  12. 2. 2024. sudjelovale  su u Intervjuu sa znanstvenicama Jelenom Buljan, Jelenom Ciucci Matovinom, Ivanom Čavlinom Tomašević i Mirelom Berišom.

 

U nastavku njihove kratke biografije  :

 

Jelena Bujan diplomirala je kao prof. biologije i kemije, pa shvatila da je više privlači znanost. Zbog toga je upisala doktorat na Sveučilištu u Oklahomi (SAD) tijekom kojeg se bavila ekologijom mrava. Sav terenski rad bio joj je u tropskoj kišnoj šumi Paname. Proučavala je razlike u fiziologiji mrava u krošnjama i mrava tla. Nakon doktorata preselila se na otok Barro Colorado u panamskom kanalu kako bi proučila na koji način mravi krošanja podnose visoke temperature u svojim mravinjacima. Poslije toga seli u Švicarsku i na sveučilištu Lausanne se bavi invazivnim mravima. Prošle godine se vratila u Hrvatsku, preko programa znanstvenik povratnik i trenutno je znanstveni suradnik na Institutu Ruđer Bošković. Testira termalne prilagodbe urbanih mrava grada Zagrebu i mediteranskih mrava na našim otocima, te mogućnost prilagodbe mrava na klimatske promjene.

 

Meteorologinja Ivana Čavlina Tomašević bavi se istraživanjem utjecaja vremena na šumske požare. Završila je prvi međunarodni dvojni doktorat iz geofizike u Hrvatskoj, obranivši doktorsku disertaciju na dva sveučilišta – Sveučilištu u Zagrebu i Sveučilištu Macquarie u Sydneyu. U Državnom hidrometeorološkom zavodu radi posljednjih 11 godina, gdje se između ostalog bavi i vremenskim prognozama namijenjenim za poljoprivrednike. Često ste ju mogli vidjeti u popularnoj nedjeljnoj TV emisiji HRT-a Plodovi zemlje, gdje već 8 godina prezentira agrometeorološku prognozu. Sudjelovala je na više od 30 konferencija u zemlji i inozemstvu te održala na desetke predavanja poljoprivrednicima i vatrogascima. Također, do danas održala na desetke radionica u osnovnim i srednjim školama diljem zemlje kako bi popularizirala meteorologiju.

 

Jelena Ciucci Matovina rođena u Ogulinu davne 1986. :) Nakon osnovne škole, nastavila edukaciju u Ogulinskoj gimnaziji. U srednjoj školi jako su je zanimale matematika i fizika pa je nastavila svoje stručno obrazovanje na Fakultetu Elektrotehnike i Računarstva u Zagrebu. Nakon diplome, na jednom zanimljivom eventu, slučajno se pojavila prilika da se preseli u Nizozemsku i počne karijeru u Philipsu. Život se nastavio u gradu Eindhovenu i Philipsu, u kojima je imala različite pozicije - od HW engineeringa pa do projekt managera i razvoja zanimljivih novih proizvoda, sve do drugog kraja - internacionalne prodaje i rada sa kupcima po cijelom svijetu. Nakon dobrih 10godina u Philipsu pojavila se prilika raditi u industriji koja nam mijenja budućnost - električna vozila i punjači za električna vozila. I tako sad zadnje 3 godine razvijamo (i popravljamo) zanimljive kompleksne proizvode u ABB-u.

 

Mirela Beriša diplomirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu kao inženjer molekularne biologije, nakon čega je nastavila znanstveno-predavačku karijeru na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu i na Sveučilištu McGill u Montrealu, Kanada. Već od djetinjstva bila je zaljubljenik u kemiju, u svakom obliku, kao i povezanost kemije i biologije, što su joj bili i omiljeni predmeti u osnovnoj i srednjoj školi. Tako je i kroz svoju karijeru uvijek bila u doticaju sa bio-kemijom, dijelom kemije koja se bavi ulogom malih nevidljivih molekula u ljudskom organizmu. Danas živi i radi u New Yorku, SAD, gdje u bolnici Mount Sinai vodi laboratorij koji se bavi analizom malih molekula u raznim dijelovima ljudskom organizma, bilo da je to krv ili neki organ. Njena istraživanja pomažu u otkrivanju lijekova za brojne bolesti. 

 

Svi sudionici su nakon izuzetno zanimljivih priča mogli sudjelovati u raspravi i znanstvenicama postavljati pitanja.




CMS za škole logo
Osnovna škola SPINUT / Teslina 12, HR-21000 Split / os-spinut-st.skole.hr / ured@os-spinut-st.skole.hr
preskoči na navigaciju