Naš prijatelj Damir Smajo

Autor: Julijana Novaković, 22. 3. 2010.

Danas, kao i sljedećih dana naš gost je Damir Smajo, otac dvoje djece, slijepa osoba koja se kreće uz pomoć psa vodiča, a oslijepio je u 29. godini.

Djeca su imala prigodu doznati više o životu slijepe osobe. Zanimalo ih je: kako pliva u moru, sjeća li se luna parka koji je posjećivao u djetinjstvu, zamišljali li kako osobe koje upozna izgledaju i još mnogo zanimljivih pitanja.

Donosimo vam i literarne radove učenika 4.d, Matija Pervana i Dominika Tudora.

Naš prijatelj Damir Smajo

On od rođenja nije bio takav. Slijep je postao kada je imao dvoje djece i ženu. Prvih par mjeseci mu je bilo teško. Ali kada je dobio svog psa vodiča, odmah mu je bilo lakše. Iako je bilo slijep on nije odustao. Život ide dalje, ta misao mu je uvijek bila na pameti. Hrabro se borio i snosio teške trenutke, ali ponašao se kao svi ostali ljudi. Igra šah, smije se, ponekad je tužan, a ponekad priča viceve. On i njegov pas Čip zajedno šetaju po gradu. Od srca Damiru Smaji.

Dominik Tudor

Naš prijatelj Damir Smajo

Barba Smajo je jako dobar i pozitivan čovjek. Živi sa suprugom i dvoje djece. Ima lijepog zlatnog retrivera Čipa koji mu pomaže pri kretanju. Naime, on je slijepa osoba. Sad si se ti koji čitaš ovaj sastav sigurno upitao kako slijepa osoba može biti pozitivna, nasmijana. Lijepo. Čak mislim da ima ljepši i veseliji život od osobe koja vidi. Znaš li zašto? Zato što na njega gleda lijepo, zato što je zahvalan i zadovoljan . Da može sve, samo mu treba malo više vremena. Evo sad se šeta sa suprugom, djecom i psom smijući se.

Matij Pervan