Međunarodni dan bijelog štapa

Autor: Julijana Novaković, 13. 10. 2008.

U većini zemalja svijeta 15.listopad se obilježava Danom slijepih. Službeni naziv tog dana je "Dan bijelog štapa."

Zašto Dan bijelog štapa?

Bijeli štap je najjednostavnije pomagalo koje slijepima omogućava samostalno kretanje, a ujedno je to i zaštitni prometni znak slijepih, jer on svojom bijelom bojom upozorava sudionike u prometu na slijepu osobu koja može imati poteškoća u snalaženju u prostoru i kojoj treba pomoći.

Godine 1964. tadašnji predsjednik SADa Lyndon Jonhson proglasio je 15.listopad Međunarodnim danom bijelog štapa.

Na taj dan  organiziraju se razne manifestacije, akcije prikupljanja sredstava u korist slijepih, predavanja i sl., a u medijim se više nego obično govori o slijepim ljudima, slijepoći, te poteškoćama i specifičnim potrebama slijepih osoba.

Županijska udruga slijepih Split prva je u našoj zemlji službeno počela obilježavati 15.listopad danom slijepih. Ove godine ovaj dan bit će posvećen potrebama slijepih učenika i studenata.