Treći posjet Comenius partnera u Bugarskoj

Autor: Administrator , 9. 5. 2013.

Članak u novinama

Učiteljice splitske Osnovne škole Spinut  vratile su se s trećeg susreta projektnih timova u sklopu Comenius projekta Let's meet where our cultures meet (Nađimo se tamo gdje se nalaze naše kulture) koji se održao od 22.4.2013. do 27.4. 2013. u  Burgasu.

Autor: Maja Jerčić

Učiteljice splitske Osnovne škole Spinut  vratile su se s trećeg susreta projektnih timova u sklopu Comenius projekta Let's meet where our cultures meet (Nađimo se tamo gdje se nalaze naše kulture) koji se održao od 22.4.2013. do 27.4. 2013. u  Burgasu, trećem gradu po veličini u Bugarskoj.

Osnovnu školu Spinut, koja je koordinator cjelokupnog projekta, predstavljale su učiteljice Maja Jerčić, Ivana Bokavšek, Ivka Vukman te Lidija Čajkušić

Domaćin posjeta bila je Osnovna škola Sveti Kliment Ochridski, a osim hrvatskog tima gostovali su i predstavnici Poljske, Italije, Grčke, Bugarske, Ujedinjenog Kraljevstva, Litve i Turske.

U sklopu projekta članovi su  školskog tima zajedno s učenicima pripremali u školskoj kuhinji naša tradicionalna jela. Brošura s fotografijama i receptima jela  napravljena je  i podijeljena predstavnicima svih zemalja sudionica u projektu.

U Burgasu su učenici  iz Turske, Litve, Poljske i domaćina Bugarske zajedno s nastavnicima sudjelovali u nizu aktivnosti. Učenicima i učiteljima su predstavljena  tri tradicionalna proljetna jela (krem juha od povrća, pašticada i rožata) te tri tradicionalna ljetna jela (salata od hobotnice, brudet). Posebni interes su izazvale naše tradicinalne slastice – kroštule, rafioli, bobići i mandulat. Domaćini su priredili večeru tradicionalnih bugarskih specijaliteta, večer bugarskih plesova i pjesama. Na večeri tradicionalnih jela  sudjelovale su  i ostale države koje su donijele svoje specijalitete. Neizmjeran trud je uložen u organizaciju ovog susreta, a predivan osjećaj dobrodošlice  osjećao se  na svakom koraku.Učitelji su međusobno razmjenjivali iskustva vezana uz rad s učenicima, školske sustave i dogovarali daljnje aktivnosti u projektu.

Na svakom susretu domaćini organiziraju posjet nastavi, obilazak škole, jednu plesnu radionicu i posjet jednoj od lokalnih znamenitosti vezanih uz temu projekta. U ovom su slučaju  to bila mjesta na obali Crnog mora: Pomorie, Nessebar, mjesto pod zaštitom UNESCO-a te Sozopol. Domaćini su  odveli sudionike susreta u posjet gradskoj vijećnici gdje ih je primio pomoćnik gradonačelnika zadužen za obrazovanje. Učenici i profesori upoznali su se i sa znamenitostima Burgasa. Sljedeći susret planiran je za lipanj 2013. u Birminghamu, u  Ujedinjenom Kraljevstvu.