Jasen Boko: Put svile – tragovima Marka Pola

Autor: Jelena Madunić, 3. 11. 2008.

U četvrtak 06. studenog, u zbornici Osnovne škole Spinut s početkom u 12:30 sati održat će se prezentacija i razgovor s poznatim splitskim novinarom, dramaturgom i putopiscem Jasenom Bokom.

Povod za ovaj susret je priča iz prve ruke - priča o dalekim putovanjima u svijetu koji naočigled postaje sve manji, priča o civilizacijama koje su svoj vrhunac dosegnule u vrijeme dok su se u Europi još borila divlja plemena i priča o svijetu pomaknutom van utabanih turističkih ruta.

„Tromjesečno putovanje najstarijom svjetskom žilom kucavicom, legendarnom rutom koja je spajala jake kulture Istoka i Zapada, kojom su se milenijima razmjenjivala kulturna dobra i utjecaji u oba pravca, a kojom je prvi proputovao baš Marko Polo, putnik i putopisac realizirano je u potpunosti. Lokalnim prijevozom prešao sam oko 20.000 kilometara kroz Kinu, Pakistan, Iran, Tursku, Bugarsku i Srbiju do Hrvatske a realizirana ruta vodila me kroz drevne civilizacije iznimne kulturološke vrijednosti. Rutu koja je (bila) manje ili više prohodna i kontinuirano korištena kroz posljednja tri milenija doživio sam kao mistično putovanje obavijeno tajnom starih kultura i veza koje su spajale dva kraja razvijenog svijeta, a u mnoge njezine dijelove civilizacija kakvu poznajemo na Zapadu ni do danas nije stigla.

Putovanje ovakve vrste nije opisano u knjizi još od Marka Pola, mnogi su putovali dijelove ove rute, bili na pojedinim mjestima, ili kombinirali zrakoplovni prijevoz kako bi izbjegli problematične dionice. Postoj putopisi na stranim jezicima (Thubron ili Palin) koji su pokrivali dijelove ove rute, ali ovakav, kompletan Put svile, vjerojatno jest realiziran, ali nije opisan u knjizi. Knjigu upravo počinjem pisati.“ (Jasen Boko)

Napomena: Fotografije su preuzete s internetskih portala "Glas Dalmacije" i "Slododna Dalmacija"