17. 11. Dan nepušača

Autor: Ivan Borojević, 14. 11. 2008.

Isječak iz jednih dnevnih novina:
" Ovo je Ana. Prije nekoliko godina Ana je bila nepušač, no to se naglo promijenilo. Ana se iznenada okrenula pušenju i sada - nekoliko godina poslije, Ana pati od karcinoma pluća."

Ovo je samo jedna od mnogih priča s kojima se u posljednje vrijeme sve više susrećemo. Ana je samo jedan od mnogih primjera posljedica prekomjernog pušenja. U današnje vrijeme, se više i više ljudi umire od posljedica pušenja, no ostatak pušača bolesti i probleme zanemaruje smatrajući kako se njima to neće dogoditi.  Problemi se nejavljaju samo kod starijih osoba već i kod maloljetnika. Iako im to nije dozvoljeno, svi prodavači mlađima od 18 godina prodaju cigarete i time ugrožavajući njihovo zdravlje. Pušenje je način uzimanja duhana u obliku cigareta. Duhan u svome sastavu sadrži otrovne alkaloide, kao što je nikotin i sav taj sastav uključujući i najopasniji katran, pušačima ostaje u krvožilnom sustavu te dolazi do pluća koja neposredno nakon toga obolijevaju ili prestaju s radom. Mnogi puše zbog stresa, a neki da bi se dokazali... Svatko ima svoj jednistveni razlog zašto svome tijelu nanosi takvu štetu. Očigledno je da većina pušača nije ni svjesna što si rade udisanjem samo jednog dima duhana, a kamoli kutije na dan. Svaka cigareta skraćuje život za sedam minuta. Pušenje je također i neugodna pojava na pušačevu tijelu: oštećuje pluća, zubi jako žute i zadah nepopravno zaudara na duhanski dim ukoliko ne koriste redovito preparate za zadah. No, pušenje nije samo nanošenje štete svome tijelu - već i svima oko njih. Pasivni pušači ljudi su koji se nalaze u neposrednoj blizini pušača i time udišu njihov dim koji je za njih još štetniji. Naime, dim koji ide u zrak nije filtriran i puno je štetniji od onog filtriranog. Kada malo bolje pogledamo, pušači zauvijek žive sa činjenicom da sebi i svojoj okolini nanose štetu pušenjem - no očigledno ih nije briga. . S ciljem suzbijanja pušenja kao glavnog izbježivog čimbenika rizika za nastanak niza bolesti, koje su uzrok prijevremenog umiranja, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 17. studenog Svjetskim danom nepušenja. Svake godine taj dan je širom svijeta posvećen različitim preventivnim aktivnostima. Ove godine naglasak je stavljen na suzbijanje pasivnog pušenja, a izvorni prigodni slogan Svjetske zdravstvene organizacije glasi:

SPRIJEČIMO PASIVNO PUŠENJE -
PROČISTIMO ZRAK OD DUHANSKOG DIMA!

Sudjelujte i vi u Danu nepušača te podsjetite svoje bližnje na posljedice pušenja!