Mala škola forenzike - Hrvatski CSI u našoj školi

Autor: Fadila Zoranić, 10. 5. 2016.

Na veliku radost drugaša, trećaša i četvrtaša, u našu školu je stigao pravi mali pokusni kriminalistički laboratorij.  Naime, forenzičar Josip Crnjac, sa Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu,  u sklopu obilježavanja Dani škole 2016. održao je radionice forenzike u kojoj j eučenicima otkrivao tajne danas toliko popularne forenzike.

Priredili Mali novinari: Nika Kondić i Sara Babaja, 7. c

Djeca oduvijek vole detektivske pustolovine i potragu, ali često ne znaju da se iza toga  kriju znanstvenici – forenzičari - koji predano rade kako bi se zločini razotkrili. I naravno, nije sve kao u popularnim serijama!

Gospodin Crnjac  uveo je vrlo zainteresiranu djecu u priču tko su zapravo forenzičari – znanstvenici biolozi, kemičari, fizičari, liječnici … te kako postati forenzičar. Prezentirao je nešto od onoga što je potrebno za uspješno otkrivanje zločinaca, npr.  pribor koji koriste pri izuzimanju dokaza. Učenici su oduševljeno izrađivali otiske vlastitih prstiju i dlanova, koje su ponijeli kućama, za uspomenu. Važno je napomenuti i ono na što je Hrvatska posebno ponosna: jedan od utemeljitelja forenzike je naš Ivan Vučetić, izumitelj tzv. daktiloskopije.

Tko zna, možda iz ove školice izraste neki novi Vučetić!