Marjane, naš Marjane...

Autor: Ružica Maleš, 11. 6. 2010.

Netko reče: «Sva je povijest Marjana samo veliki broj crkava.»

To su crkve moga kraja, moga zavičaja, a svaka crkva ima svoju priču. Bio je to povod da učitelji povijesti J. Šoljak i Z. Ljubić s vjeroučiteljicom R. Maleš povedu šestaše na naš Marjan – u obilazak marjanskih crkava.

Kolegice Ivana Bokavšek i Fadila Zoranić zdušno su se pridružile veseloj ekipi. Podijeljeni u dvije grupe krenuli smo od Svete Mande put vidilice do Svetog Nikole. Od Sv. Nikole bacili smo pogled prema Sustipanu i sjetili se nekadašnjeg benediktinskog samostana sv. Stjepana i Katoličkog groblja.

Slike iz fotogalerije

Ušli smo u crkvu i tu smo se malo okrijepili njezinim hladom i novim informacijama. Krenuli smo do Gospe od Betlema u kojoj smo malo razgovarali o samoj crkvi i zapjevali Radujte se narodi. Pomalo umorni radovali smo se crkvi sv. Jere i zidiću oko crkve na kojem smo se okrijepili i malo odmorili. U crkvi smo se podsjetili o svetom i učenom Dalmatincu Jeronimu, a ispred nje smo vidjeli i prokomentirali Oratorij sv. Cirijaka. Bila je to prigoda da spomenemo legendu don Frane Bulića koji spominje svetog Cirijaka koji je oslobodio od vraga kćer Dioklecijanovu. Karepićeva eremitaža u špilji u blizini crkve bila nam je posebno zanimljiva po natpisu na pročelju utvrde koji nam je i danas potrebno čuti: «Složnima se zavjeti uslišaju, a nesložni uzalud rade 1523.»