Svaštaonica

Što znači čitati?

Za početak – još jedna dosadna definicija... Čitati znači prepoznavati (tiskani font, ili maminu žvrljotinu zalijepljenu na frižideru), razumjeti (što je pisac htio reći i što tati treba donijeti iz dućana) i naravno, raditi te dvije stvari istovremeno. Ponekad naš mozak radi brže od oka, tako da u Konzumu nećemo tražiti kravatu (da, popis za kupovinu koji si dobio izgleda poput zapisa iz neke egipatske grobnice), ali ponekad čak i potpuna besmislica sasvim dobro – zvuči. Pročitajte uvod pjesme Lewisa Carolla "Hudodrakija" i vidjet ćete...

Bilo je kuhno i đišahne tovke

Na vabnjaku rovko zadronjaše;

Nemujne sasvim bjehu zorolovke

I rućkale su šturnjače zdomašne!

Čak i kad razumijete sve riječi, čitanje ponekad može biti mukotrpno (a nije ti šest godina i nisu ti uvalili da čitaš Krležu). Probaj ovako:

Same               riječi                 nisu                  teške                i

sve                               ih                     razumiješ                     ali

zbog                 prostora            između             riječi

malo                 je                     teško                čitati                 jer

moraš               zastajkivati        iza                    svake

riječi                 i                       ne                    čitaš                 tečno.

Nije sve u slovima i riječima – najvažniji dio čitanja je razumijevanje, jer onaj prvi dio može obaviti i jeftini skener. Kako bi kvalitetno čitali, morate ponešto znati o tome što čitate – ako je to povijesni ili pustolovni roman, uzmite kartu i povijesni atlas, pogledajte o kojim se zemljama radi i kako su ljudi živjeli u to doba, posudite film koji je povezan s temom knjige i olakšajte sebi posao. Različite vrste teksta čitamo na različite načine – na planinarenje se ne ide u ronilačkom odijelu i pjesme se ne čitaju kao što se čita kratka priča. Za roman je bitna radnja, likovi i njihov međusobni odnos – da se ne bi putem pogubili, čitajte ih s olovkom u ruci i zapisujte bitno (tko je koga, kad, i zašto?). Za kratke je priče uvijek važnije ono što nije rečeno, pogađajte i spajajte dijelove koji su ostali u glavi autora. A pjesme, ah pjesme... Ne volite ih? Nisu vam jasne? Znate li da su neki od tih pjesnika bili isto što su danas hard core bandovi, samo bez MTV-a i ljetnih festivala – neshvaćeni buntovnici koji uopće nisu voljeli čitati klasike? Možda vas to malo motivira da uđete u njihov svijet... Dokazano je i klinički provjereno, čitanje vas čini pametnijima. Prije desetak godina jedna je kampanja okupila Madonnu, Lou Reeda, RHCP i još par "ljudi s estrade" oko zajedničkog projekta pod nazivom "Books feed your head" – oni su pokazali koliko ih je oblikovalo ono što su pročitali, so drop everything and read!