3. c razred - eTwinning projekti

Učiteljica: Dijana Dvornik

Tijekom nastavne godine 2020/21. učenici 3. razreda uključeni su u pet eTwinning projekata: Superčitači 2, Glazbeni vlakić, U svijetu likovnih umjetnika 3, Tajne naših ulica i trgova i Memento prijateljstva. Opis projekata možete vidjeti ovdje i u datoteci.

"Tajne naših ulica i trgova"

O projektu

Projekt „Tajne naših ulica i trgova“ provodit će se tijekom šk. god. 2020./21. Tijekom projekta istraživačkim će se učenjem otkrivati zanimljivosti o ulicama ili trgovima koje se nalaze u neposrednom okruženju škole. Ostvarene aktivnosti prikazat će se ostalim sudionicima putem digitalnih alata i kroz raznolike kreativne izraze (likovni izraz, pisanje, izrada brošura i letaka i sl.).

Partnerice u projektu su Dijana Dvornik, Osnovna škola Spinut Split, i Josipa Vitlić, Osnovna škola oca Petra Perice Makarska.

- poticati učenike na istraživačko učenje u neposrednom okruženju

- istraživačkim aktivnostima otkrivati značenje hodonima (antroponima, toponima, hidronima i sl.)

- upoznati život i rad znamenitih osoba po kojima su ulice dobile ime

- koristiti IKT u nastavi

- surađivati s partnerskim školama

- učiti kako učiti

- razvijati kod učenika samostalnost

- poticati inicijativu

Radni postupak

Projekt je namijenjen učenicima od 2. do 4. razreda osnovne škole.

Zadatak je sudionika tijekom šk. godine 2020./21. istražiti tri ulice (trga) iz neposrednog školskog okruženja. Izbor je po želji.

Tijek aktivnosti:

1. prijava za projekt zainteresiranih partnerskih škola

2. dogovor o aktivnostima zainteresiranih partnerskih škola putem video konferencije

3. predstavljanje razreda i škole u kolaboracijskom alatu, npr. Padletu

4. izrada loga projekta npr. u Canvi i izbor loga

5. prvi zadatak (ulica ili trg) do 1. prosinca 2020.

6. drugi zadatak do 1. ožujka 2021.

7. treći zadatak do 1. svibnja 2021.

8. predstavljanje radova (u školi, u lokalnoj zajednici, fb stranici, TwinSpace-u)

Aktivnosti s učenicima:

- upoznati učenike s projektom

- dogovoriti i izabrati tri ulice ili trga iz neposrednog okruženja (prijedlog je da prva ulica bude ulica u kojoj se nalazi škola)

- planirati oblike i metode rada (ovisno o epidemiološkoj situaciji)

- dogovoriti istraživačke i kreativne aktivnosti:

1. fotografirati izabranu ulicu (trg) ili se fotografirati u ulici (na trgu)

2. prikazati ulicu (trg) na planu mjesta u odnosu na školu

3. istražiti i prikazati po komu ili čemu je ulica dobila ime (osoba, biljka, mjesto,

država i sl.)

4. pronaći neku zanimljivost u ulici (građevina, biljka ili sl., istražiti duljinu ulice…), fotografirati te kratko predstaviti

5. kreativno se izraziti (likovni rad, pisani rad – oblici po želji, brošure, plakati)

Što bismo u svojoj ulici promijenili? Kakvu ulicu želimo?

Na TwinSpace-u je potrebno postavljati ostvarene radove (fotografije, likovne i literarne radove i sl.) u mape prema zadatcima: PREDSTAVIMO SE, LOGO PROJEKTA, ULICA U KOJOJ SE NALAZI ŠKOLA, 1. ZADATAK…

Tijekom samog projekta međusobna suradnja ostvarivat će se putem interaktivnih ploča (Padlet, Lino....).

Očekivani rezultati

Učenici će na kraju nastavne godine, u suradnji s učiteljicom/učiteljem, uratke predstavili roditeljima (digitalno ili uživo), ostalim učenicima škole (web stranica ili izložba u prostoru škole) te javno na TwinSpace-u.

Moguće je organizirati završno predstavljanje istraživanja i produkta istraživanja putem eT platforme: vidokonferencija.